Edukacja Czym jest bitcoin? 02/10/2020

Bitcoin jest przede wszystkim nową technologią. Jest wynalazkiem, innowacją i odkryciem. Jest to nowatorska kombinacja wielu koncepcji, które połączone w całość, tworzą ekosystem cyfrowego pieniądza działający praktycznie bezbłędnie i nieprzerwanie od chwili powstwania.

Środek płatności

Bitcoin umożliwia przesyłanie pieniędzy przez internet prawie tak samo, jakby była to wymiana gotówkowa. Jest to system elektronicznych płatności działający w podobny sposób do metod jakie już znamy i z których powszechnie korzystamy, jak szybkie przelewy internetowe czy płatności kartą kredytową. Różnica polega na tym, że używając bitcoin, w transakcji nie ma pośredników, stąd znacznie większe podobieństwo do wymiany gotówkowej. Ta bezpośrednia wymiana jest możliwa dzięki temu, że transakcja bitcoin to informacja o przekazaniu wartości. W pewnym sensie wysyłka bitcoina lub jego części jest bardzo podobna do wysłania emaila z jednego adresu na drugi.

Cyfrowe złoto

Bitcoin czasem jest określany również jako "cyfrowe złoto", ponieważ ma podobne cechy: ograniczona podaż, funkcjonowanie jako środek płatniczy, kosztowne wytworzenie wymagające dużej ilości energii elektrycznej i zabezpieczenie wartości. Jednocześnie jest znacznie łatwiejszy w przechowywaniu, transporcie i w przekazywaniu go innym, ponieważ cały proces dzieje się przez internet, w świecie cyfrowym.

Internetowy pieniądz

Bitcoin jest też określany jako "pieniądz internetu". Fundamentalnie, sieć bitcoin oprócz tego, że naturalnie wykorzystuje internet do funkcjonowania, sama jest jak internet. Jest to zdecentralizowany system różnych podmiotów, użytkowników i instytucji, który nie jest kontrolowany przez żadną centralną jednostkę czy organizację. W szczególności, prawie tak jak internet, jest to system "bezpozwoleniowy" - nikt nie musi wyrazić zgody na to, aby ktoś inny mógł zacząć z niego korzystać. Aby być uczestnikiem sieci, oprócz odrobiny fundamentalnej wiedzy, wystarczy połączenie z internetem i darmowe, powszechnie dostępne oprogramowanie. Żeby uświadomić sobie w pełni potęgę tej cechy bitcoina, warto powiedzieć, że korzystając z bitcoina, można w ciągu ok. 10minut wysłać pieniądze kontrahentowi lub członkowi rodziny na drugi koniec świata, niezależnie czy ta osoba jest w Iranie, Australii czy Estonii, kompletnie pomijając system bankowy. W celu dokonania takiej transakcji nie trzeba mieć dowodu osobistego, stałego adresu zamieszkania, karty kredytowej, ani nawet konta w banku, niezależnie od wysokości kwoty, lokalizacji każdej ze stron i systemu politycznego w jakim operują.

Wirutalna waluta

Waluty narodowe jakie znamy różnią się od bitcoina tym, że bitcoin jest kompletnie wirtualny. Bitcoin jest informacją o stanie posiadania zabezpieczoną kryptograficznie. Użytkownicy sieci bitcoin posługują się kluczami kryptograficznymi za pomocą oprogramowania nazywanego potocznie "porfelami". Klucze te służą jako dowód posiadania dostępu do określonej wartości reprezentowanej przez walutę bitcoin. Dzięki temu, użytkownicy mogą przekazywać między sobą wartość. Jeden bitcoin jest podzielny do ośmiu miejsc po przecinku, zatem najmniejszą wartość jaką możemy przekazać za pomocą sieci to 0.00000001 bitcoina. Ta najmniejsza część bitcoina nazwana jest od twórcy projektu: Satoshi. Na dzień 02.10.2020 1 Polski Złoty wart był ok. 2473 Satoshi.

Biorąc powyższe cechy pod uwagę - bitcoin jest czymś nowym. Tak jak internet, jest to technologia, która jest domeną publiczną - wspólną własnością wszystkich ludzi na świecie. Łączy w sobie cechy środka płatniczego, przechowywania wartości w czasie i środka wymiany informacji tworząc sieć będącą silnie opartą o internet. Jego powstanie było możliwe dzięki postępowi wiedzy w zakresie wielu dziedzin, m. in.: informatyki, sieci i protokołów komunikacji (internet), kryptografii, systemów rozproszonych, ekonomii i teorii gier.


Powyższy artykuł jest pierwszą częścią serii wstępu do sieci Bitcoin. Aktualnie pracujemy nad kolejnymi częściami serii. Więcej informacji uzyskasz w dziale Edukacja
Bitcoinparty.pl to porównywarka cen cyfrowej waluty bitcoin w kantorach i na giełdach online.
Dzielimy się wiedzą i pomagamy znaleźć najlepszego partnera do zakupu bitcoin w internecie.
« Powrót do działu Edukacja